Odporúčané

Reklama


Doplnky výživy Novinky Suplementy

Kvalitné magnézium (horčík) je univerzálnym doplnkom, ktorý by mal tvoriť základ suplementačnej pyramídy

magnézium horčík
foto: fitnessrunning

Magnézium (horčík) patrí neprávom medzi často prehliadané minerály a doplnky výživy. Výsledkom je potom to, že väčšina ľudí má v organizme jeho deficit – športovci aj nešportovci. A to sa potom môže prejaviť po mnohých stránkach, hlavne z dlhodobého hľadiska. Horčík je totiž minerálom, ktorý sa spolupodieľa na stovkách chemických reakcií v našom tele. Nadmerný stres (psychický aj fyzický), nekvalitná strava alebo alkohol jeho hladiny ešte viac znižujú.

Mnohí z vás určite vedia, že magnézium dokáže potláčať vznik svalových kŕčov. Áno, je to pravda, no tým to ani zďaleka nekončí. Skúsme si teraz zhrnúť, v rámci ktorých oblastí dokáže byť horčík najviac prospešný.

Magnézium so sebou prináša viacero pozitív

  • Lepší spánok a regenerácia: horčík dokáže uvoľniť nielen svaly, ale zrelaxujte aj nervovú sústavu. Váš spánok bude kvalitnejší, budete ľahšie zaspávať a vstávať s väčším množstvom energie.
  • Menej stresu a lepšia nálada: má vplyv na regulovanie kortizolu, teda stresového hormónu. Menej stresu znamená väčší pokoj a čistejšiu hlavu, čo by v dnešnej dobe privítalo mnoho ľudí. Uvoľňovaním dôležitých neurotransmiterov zas potláča depresiu a navodzuje lepšiu náladu.
  • Podporuje nervovú sústavu a mozgové funkcie: Magnézium sa ukazuje ako účinný doplnok aj v prípade ľudí, ktorí trpia na nervové podráždenie a chronickú únavu. Zlepšuje elektrickú aktivitu mozgu a podporuje kognitívne schopnosti (pamäť, učenie, atď.).
  • Pozitívny vplyv na nárast svalovej hmoty a sily: zohráva úlohu pri procese proteínovej syntézy, teda budovania svalov. Zlepšuje kontrakcie svalov, ich správne funkcie a obmedzuje pôsobenie kŕčov.
  • Pomáha pri kardiovaskulárnych problémoch a bojuje proti zápalom: Nízke hladiny horčíka v tele zhoršujú srdcovo-cievne ťažkosti a sú rizikové aj z hľadiska tvorby zápalov. Užívanie magnézia je v tomto smere dôležité ako prevencia, ale pomáha aj v rámci už existujúcich problémov.
  • Ďalšie podstatné účinky: horčík dokáže prispieť k zvýšeniu hladín testosterónu, celkovo zlepšiť hormonálne prostredie v organizme, posilniť zdravie kostí, pomáha pri metabolizme sacharidov, posilňuje imunitu, podporuje spaľovanie tukov alebo zbavovanie sa toxínov.

V Bostone sa stretli športoví velikáni a „bitkári“ Zdeno Chára a Conor McGregor

Dôležité je vyberať kvalitné formy magnézia

Nie je to len o tom, že si zakúpim hocijaký zdroj magnézia z lekárne a mám o všetko postarané. Práve najviac rozšírené formy horčíka (magnézium-oxid, resp. oxid horečnatý) sú veľmi slabo využiteľné. Takže aj keď si zadovážite tieto tablety napríklad s udávaným 500 mg množstvom, vaše telo z toho využije len pár percent!

Zamerajte sa na kvalitnejšie a biologicky hodnotnejšie formy ako je magnézium bisglycinát, magnézium citrát alebo magnézium aspartát. Každá z nich ma trochu iné výhody. Ak chcete vyťažiť z výhod viacerých foriem, na trhu sú už aj kvalitné doplnky s komplexnejším zastúpením horčíka. Je len potrebné lepšie čítať etikety a všímať si presné zloženie.

Progress Magnézium – na našom trhu sú aj kvalitné výrobky, ktoré sa oplatí skúsiť

Jedným z najzaujímavejších doplnkov na našom trhu je v tomto smere Progress Magnézium (Progress Nutrition). Aj kvôli tomu sme sa rozhodli nadviazať spoluprácu s predajcom tohto suplementu. Ak sa aj vy rozhodnete vyskúšať účinky horčíka na vlastnej koži a pridáte sa k radu spokojných užívateľov, zadajte pri objednávke Progress Magnézia zľavový kód mma15 a dostanete zľavu 15%.

Horčík patrí medzi doplnky výživy, pri ktorých je možné posúdiť ich efekt a nie je teda len suplementom, pri ktorom máte nanajvýš dobrý pocit z toho, že ich užívate. Mnohí potvrdzujú po niekoľkých dňoch užívania magnézia hlavne lepší spánok a regeneráciu, prípadne zrelaxovanie nervov a svalov.

foto: MMA zápasník Ivan Buchinger (FB Progress Culture)

Zdroj foto: progress culture , fitnessrunning

Ako, kedy a v akej forme užívať vitamíny a minerály počas dňa