Odporúčané

Reklama


Novinky Šport

Bývalý šéf WADA to povedal na rovinu: „Chytia sa len hlupáci, nie skutoční podvodníci“

David Howman
foto: nytimes

Novozélanďan David Howman je bývalým šéfom organizácia WADA, ktorý viedol túto Svetovú antidopingovú organizáciu trinásť rokov až do roku 2016. Na konferencii organizovanej Partnerstvom pre čistú súťaž vystúpil s pomerne ostrým prejavom smerom k testovaniu športovcov.

Podľa neho sú totiž metódy testovania zastaralé. Vyjadril sa tiež v tom zmysle, že vo všeobecnosti je cieľom antidopingových komisárov len vykazovať svoju činnosť a nie skutočne chytať a trestať športovcov. Howman je toho názoru, že športovci dokážu relatívne ľahko obísť kontrolné systémy a chytiť sa nechajú väčšinou len tí, ktorí sú nedôslední.

David Howman so svojou kritikou

„Všetci vieme, že analýza moču sa príliš neposunula. Stále sme v pozícii, kedy máme každý rok podobné počty pozitívnych nálezov. Mnoho z nich je z kategórie, ktorú nazývam „natvrdlí dopujúci“ – ľudia neúmyselne dopujúci alebo tí, ktorí sú poriadne hlúpi.“

„Veda a medicína všade pokročila, ale nepokročila v dopingu, stále analyzujeme moč. A ešte k tomu nie veľmi dobre. Obávam sa, že to robíme, pretože je to cesta zbierať čísla. Ale nie je to cesta k chytaniu podvodníkov. Je to chytanie tých hlúpych, pretože sú skrátka hlúpi. Lenže nie je to chytanie skutočných podvodníkov.“

Vzorky moču je podľa Howmana príliš ľahké určitým spôsobom prekryť alebo zmanipulovať. Omnoho presnejšie a efektívnejšie by boli inovatívnejšie testovania na základe krvi, aj keď by si to vyžadovalo ešte viac finančných nákladov. Svetová antidopingová organizácia (WADA) v tomto roku oslavuje svoje 20-te výročie založenia, takže stále ide o dosť mladú organizáciu.

Bývalý kulturista Grznár absolvoval boxerský zápas>>>

zdroj: idnes , nytimes