Odporúčané

Reklama


Doplnky výživy Novinky Strava

8 skvelých výhod rybieho oleja, jedného z nedocenených suplementov

Rybí olej
Suplement, ktorý skutočne účinkuje

Rybí olej patrí medzi suplementy, ktorého vlastnosti sú podporené výskumami v dostatočnej miere. Z pohľadu efektívnosti a dôležitosti pre naše telo je to veľmi cenná vec. Je získavaný predovšetkým z tukového tkaniva morských rýb. Ide o esenciálny tuk zložený prevažne z omega-3 mastných kyselín, z ktorých najdôležitejšie sú EPA a DHA. Ako môžete vidieť nižšie, rybí olej má skutočne univerzálne použitie a podporuje nielen zdravie, ale aj výkonnosť.

Rybí olej a jeho hlavné výhody

1.) Podporuje spaľovanie telesného tuku a zlepšuje skladbu tela: Výskumy potvrdzujú, že rybí olej zrýchľuje spaľovacie procesy tukov v organizme. A čo je pre mnohých ešte zaujímavejšie, tento účinok sa najviac uplatňuje v oblasti bokov a brucha.

2.) Redukuje zápalové procesy v tele: Ak nie sú zápaly v organizme pod kontrolou, spôsobujú tvorbu vedľajších škodlivých produktov a spôsobujú bolesti. Rybí olej ich pomáha potlačovať, čím znižuje aj bolestivosť svalov a kĺbov.

3.) Posilňuje kardiovaskulárne zdravie: Rybí olej znižuje triglyceridy, redukuje krvné zrazeniny, dokáže prispievať k zníženiu vysokého krvného tlaku a redukuje riziko vzniku mŕtvice.

4.) Podporuje psychické a mentálne zdravie: Je potvrdené, že rybí olej je schopný prispieť k zníženiu prejavov depresií a má pozitívny vplyv na náladu človeka. Jednou zo zaujímavosti je tiež to, že sa ukázal ako účinný v rámci riešenia problémov s hyperaktivitou a nesústredenosťou.

5.) Zvyšuje proteínovú syntézu a chráni svalovú hmotu: Pár gramov rybieho oleja denne môže podporiť proteínovú syntézu u niektorých jedincov až o 30%. Je preto vhodným pomocníkom pre všetkých, ktorým ide o budovanie svalovej hmoty a jej ochranu.

6.) Pomáha bojovať so stresom: V súčasnosti vieme, že rybí olej znižuje hladiny kortizolu, teda stresového hormónu. Ďalším plusom je v tomto prípade znižovanie tepovej frekvencie a regulovanie aktivity nervového systému na vonkajšie podnety.

7.) Zlepšuje regeneráciu: Deje sa tak prostredníctvom toho, že zlepšuje reakcie imunitného systému na intenzívne cvičenie, podporuje zdravie buniek a pomáha odplavovať škodlivé látky z tela.

8.) Vylepšuje vytrvalostný výkon: Hlavné vysvetlenie je tu také, že rybí olej prispieva k lepšej cirkulácii krvi a redukovaniu zápalov. Svaly sú tak aj počas výkonu lepšie zásobované kyslíkom a živinami.

Týmto však výpočet zdraviu prospešných výhod rybieho oleja nekončí. Pokúsil som sa poukázať na tie najsilnejšie a najoverenejšie. Z ďalších benefitov môžeme ešte v rýchlosti spomenúť: zlepšuje zdravie pokožky, vlasov a očí, posilňuje imunitný systém a chráni pred mnohými chorobami, zlepšuje trávenie.

zdroj: jasonferruggia , poliquingroup , pixabay